Aktualności Aktualności

ASF czyli afrykański pomór świń

W 2014 roku na terenie Polski znaleziono pierwszego, martwego dzika, u którego przyczyną upadku był wirus ASF (afrykański pomór świń). Kilka miesięcy później potwierdzono zachorowania wśród świń domowych.

ASF jest chorobą dziesiątkującą dzicze watahy oraz stada świń.

W związku z dużą łatwością przenoszenia wirusa (bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty np.: pojazdy) oraz jego nieuleczalnością, ASF jest groźny nie tylko pod kątem zachwiania równowagi w ekosystemach leśnych, ale także gospodarczo. Obszary zapowietrzone wirusem objęte są ograniczeniami w możliwości przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń oraz dzików.

Sytuacja epizootyczna stale się zmienia - wirus rozprzestrzenia się w głąb oraz na południe Polski. Pod poniższym linkiem znajduje się mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami:

https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdziecie Państwo zakładkę, gdzie zgromadzone są szczegółowe informacje na tematy ściśle związane z wirusem ASF (m.in.: instrukcja postępowania w przypadku znalezienia padłego dzika, informacje dla hodowców trzody chlewnej oraz program bioasekuracji):

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin